piątek, 15 sierpnia 2014

Zamieszczone przez Unknown | Oznaczniki: ,


Dzisiaj napiszę trochę o tej jakże ciekawej roślinie, która jest dla mnie drugą najważniejszą, zaraz za białą szałwią.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z cudownych właściwości tej rośliny, traktując ją jako chwast. Przeważnie porastają okolice i obszary przy polnych ścieżkach, lasach i terenach podmokłych. Jeśli jednak nie rośnie gdzieś blisko was i nie macie możliwości sami go zdobyć, to zawsze możecie kupić trochę w sklepach zielarskich, bądź ezoterycznych.

Właściwości medyczne:

W ziołolecznictwie wykorzystywanymi częściami tej rośliny są łodyga oraz liście. Najczęściej stosowaną formą kuracji są kąpiele w wywarze z tego ziela, gdyż mają zbawienne działanie w walce z niektórymi chorobami. Ostrożeń słynie z działania odtruwającego, wzmacniającego organizm, działającego przeciwkrwotoczne, moczopędnego - co bywa korzystne w chorobach nerek,  a także przeciwzapalnego. Wywary z ostrożenia stosowane są w leczeniu trądzika, wysypki alergicznej, uszkodzeniach naskórka, oparzeniach, łupieżu i wypadaniu włosów.

Stosowane są jako środek przeciwreumatyczny. Zawarte w nim związki mają właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, co wykorzystywane jest w leczeniu i profilaktyce kamicy żółciowej, stanów zapalnych wątroby i niedoboru żółci. W końcu mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Wyciągi z ostrożenia stosowane są nawet jako czynniki wspomagające leczenie nowotworów.

Napar z ziela ostrożenia warzywnego nie jest toksyczny i można go przyjmować szklankami (1 łyżka na szklankę wrzątku, parzyć ok. 15 minut). Jest smaczny. Wspomaga przemianę materii, aktywuje procesy detoksykacji, przyśpiesza usuwanie szkodliwych metabolitów i ksenobiotyków z ustroju. Napar z ostrożenia obniża poziom cukru we krwi. W medycynie ludowej ostrożeń warzywny jest stosowany w leczeniu reumatyzmu, w tym dny oraz przewlekłych chorób skóry.

Właściwości magiczne:

Do tej pory jest stosowany w celu ochrony przed urokami rzucanymi przez innych, albo ich zdejmowania, lub narzucania. Jeżeli czujesz, że Twoje ciało wymaga oczyszczenia z nagromadzonej negatywnej energii zrób sobie kąpiel w czarcim żebrze. Aby wykryć i zdjąć urok/klątwę należy wykonać prosty rytuał.

Nalej odpowiedni poziom wody do wanny. Zapal kilka świeczek (najlepiej białych) i stwórz odpowiedni nastrój za pomocą muzyki. Dodaj do kąpieli napar z czarciego żebra, 3 szczypty soli i wodę święconą. W tak przygotowanej wodzie obmyj dokładnie całe swoje ciało. W ciszy zastanów się nad tym, co w Twoim życiu idzie nie tak. Co się takiego dzieje, czego chcesz uniknąć, a mimo to i tak Cię to spotyka. Wyobrażaj sobie, jak wszystkie te sytuacje zostają z Ciebie zmyte, problemy znikają. Opłucz się czystą wodą (najlepiej zimną) i wytrzyj czystym, świeżym ręcznikiem. Pozwól wypalić się do końca świecom. Rytuał ten przeprowadzaj, gdy księżyc ubywa. Możesz go dowolnie powtarzać, aż w pełni poczujesz, że cała zła energią Cię opuściła.
Jeżeli rzucono na Ciebie urok, to woda po kąpieli będzie mętna i brudna, pojawią się na niej ciemne plamy. Spłucz ją wyobrażając sobie, jak razem z nią odpływa ciemna energia. Możesz także zebrać trochę tej wody i wylać na rozstaju dróg.


Poniżej rzeczywiste zdjęcie rośliny:


4 komentarze:

 1. Zioło zdecydowanie warte uwagi, powinno znaleźć się u każdego pod ręką na wszelki wypadek. Jego ogromną zaletą jest to, że jest ogólnodostępne - łatwo je znaleźć na terenie niezabudowanym, w okolicy lasów i polan (przynajmniej u mnie).

  Czekam ze zniecierpliwieniem na kolejne wpisy, zwłaszcza o białej szałwii. Mam nadzieję, że się taki pojawi? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to zdecydowanie jego zaleta. Nawet w przypadku problemów ze zlokalizowaniem miejsca, które porasta można je tanio dostać w sklepie wysyłkowym - zalecam jednak poszukać samemu. Rośnie naprawdę w wielu miejscach. :)

   Temat białej szałwii jest w planach, jednak nie będzie on kolejnym.

   Usuń
 2. Czy jest jakas mozliwosc stosowania tego ziela, gdy mam tylko prysznic, zamiast wanny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście. :)
   Wystarczy zalać ciepłą wodą zioła w misce, po czym ostrożnie polać powstałą cieczą całe ciało. Po chwili spłukać się wodą (najlepiej zimną, albo chociaż chłodniejszą niż zwykle).

   Usuń