czwartek, 29 października 2015

Zamieszczone przez Unknown | Oznaczniki:

Na samym początku należy wyjaśnić czym są runy. Większość osób pod wpływem ruchu New Age uważa je za kamienie o właściwościach magiczno-dywinacyjnych. Dawniej był to alfabet ludów germańskich. Wyróżniamy dwa najbardziej znane alfabety: Futhark Starszy i Futhark Młodszy. Powszechnie przyjmuje się, że siła działania run polega na energiach, które promieniują z określonych kształtów, jakie posiadają owe znaki. 

Z runami nieodłącznie związane są różne mity, dlatego zacznę od skrótu mitu, który obrazuje w jaki sposób one powstały. Zgodnie z wierzeniami najwyższy z bogów nordyckich - Odyn - wrzucił własne oko do studni olbrzyma, dzięki czemu zyskał możliwość napicia się ze źródła mądrości. Złożył ofiarę przebijając siebie samego włócznią. Bogowie powiesili go na Yggdrasil'u - drzewie świata. Odyn wisiał tam przeżywając katusze, co było jego wtajemniczeniem. Udało mu się ją przetrwać, bowiem po dziewięciu dniach poznał sekret run. Wyrył je na kijach, zeskrobał je i wymieszał wióry z miodem.Tak przygotowany trunek przekazał do wypicia ludziom, dzięki czemu mogli pojąć ich znaczenie.

Książka, o której mowa nie jest dobrym poradnikiem korzystania z run zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Znajdziemy tu przykładowe zastosowania każdej z nich przy talizmanach, amuletach, czy podczas korzystania z kart wyroczni runicznej. Jednakże jej autorzy nie przekonali mnie do swoich kompetencji z tego zakresu. Informacje, które przekazują są ogólnie dostępne i nietrudno je zdobyć choćby za pomocą wyszukiwarki google. Wiedza jest oparta na naukach New Age, które wydają się po prostu nieodpowiednie dla systemu, który istnieje od tysięcy lat.

Sam układ pozostaje bez zastrzeżeń. Bardzo łatwo jest się po niej poruszać i wyszukiwać niezbędne informacje. Na plus można zaliczyć samą tematykę publikacji. Na polskim rynku nie mamy niestety zbyt wielu książek na ten temat. Jednakże to, co tu znajdziemy to podstawy podstaw. Pracując z samą książką nie mamy szans na to, by rozwinąć się w sztuce pracy z runami.

Uważam, że nie jest to najlepsza książka dla osób, które poszukują szerszych informacji na temat run. Na pewno można po nią sięgnąć dla mitów, czy interpretacji. Należy przy tym pamiętać, że są to subiektywne odczucia autora. Zawsze powtarzam w takich momentach, że każdy z nas inaczej rozumie przekaz, jaki niosą ze sobą symbole. Nie znaczy to, że ich interpretacja jest dowolna. Niosą one ze sobą uniwersalne siły, które rozwijały się przez stulecia. Powinno się z nimi obchodzić z pewną dozą ostrożności.

Książka dostępna jest w tym miejscu:

Strona wydawnictwa:

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o pochodzenie Run, ich rodowód oraz związki mitologiczne-świetną lekturą będzie tutaj książka "Runy Duchowy Rodowód", autorstwa Jean'a Paul'a Ronecker'a. Akurat w tej pozycji poza wprowadzeniem w pochodzenie Run, w pewnym momencie autor po kolei objaśnia znaczenie każdej runy, zmienne symbole w zależności od tego czy pozycja jest prosta czy odwrócona - przy uwzględnieniu na liście Runy - Wyrd.

    Jeśli już ktoś jednak szuka czegoś z wyższego poziomu, powinien zainteresować się Skryptami Runicznymi bądź konstruowaniem Bindrun do wybranych celów. Czasami można też łączyć coś takiego i pracę w sennej strukturze, celem przywołania przydatnej Bindruny - jeśli ktoś pożąda takowej do wybranego celu.

    OdpowiedzUsuń