niedziela, 21 lutego 2016

Zamieszczone przez Unknown | Oznaczniki: ,

Zbieranie liści

Warunkiem koniecznym do spełnienia jest to, by liście były zdrowe. Oznacza to, że nie mogą mieć żadnych plam, pęknięć, czy zżółknięć. Do ich zbierania stosuje się przyrządy, które nie powodują procesów niszczenia tak bardzo, jak zbieranie ręczne. Ucina się je zarówno z ogonkami, jak i bez. Najlepszą techniką ich pozyskiwania jest ścięcie całej rośliny, a następnie obrywanie z niej liści. Nie jest to jednak zawsze możliwe (np. w przypadku drzew). W przypadku zbioru liści z rośliny, która została pozostawiona w ziemi można oberwać maksymalnie ok. 1/3 objętości wszystkich liści - w przeciwnym przypadku roślina umrze z wysuszenia. Liście po zbiorze powinny być jak najszybciej wysuszone, gdyż szybko tracą swoje właściwości.

Zbieranie kory

Okresem zbioru kory jest wczesna wiosna, kiedy roślina zaczyna pączkować. Roślina posiada w tym okresie największą ilość składników, na których to nam zależy. Pozyskuje się ją z pędów, które rosną przynajmniej kilka lat. Młode rośliny posiadają o wiele mniej substancji czynnych, gdyż pierwsze lata wzrostu przeznaczane są głównie na budowanie tkanek pod kątem stabilności (tzw. okres początkowy tworzenia się pędu nadziemnego). W pierwszej kolejności usuwa się wszelkie przeszkadzające gałązki, po czym tworzy drobne nacięcia, które to podważa się ostrzem. Po takim zabiegu kora powinna zwinąć się w rulonik i być cienka. Świadczy to o poprawnym sposobie zbioru.

Zbieranie owocostanu

Okres zbioru owoców jest różny dla wszystkich roślin. Najlepszym sposobem jest tutaj tzw. wyczucie. Kiedy chwyci się za owoc powinien on bez żadnego wysiłku odczepić się od rośliny. Jest to znak, że są one gotowe do zbioru. Pogoda, która najlepiej sprzyja temu zbiorowi to słońce. Owoce nie są wtedy obrzmiałe i nie gniją tak łatwo jak podczas pogody wilgotnej. Należy jednak pilnować pory zbioru - zbyt dojrzałe owoce są trudne w przechowywaniu i powinno się je wykorzystywać jak najszybciej. Zachowanie wartościowych substancji w ich przypadku jest niemożliwe, wiąże się z utratą wielu składników.

Uwaga! Podane okresy zbioru są generalizowane i niektóre gatunki posiadają indywidualny okres zbioru. Przed wykonaniem tej czynności należy dokładnie sprawdzić określoną roślinę. Takie informacje znajdują się na wielu stronach internetowych, które można odnaleźć za pomocą schematu: "<nazwa rośliny> okres zbioru". Należy także zwrócić uwagę na to, jaką część rośliny chcemy pozyskać (część nadziemna, korzeń, kwiaty, liście, kora, owocostan).

0 komentarze:

Prześlij komentarz