niedziela, 1 marca 2015

Zamieszczone przez Unknown | Oznaczniki:

Kabała - co to właściwie jest? Ta tajemnicza nazwa urzekła mnie od samego początku, kiedy tylko ją usłyszałem. Pierwsze skojarzenie, jakie przyszło mi do głowy to misterium. Nie pomyliłem się wiele, zgłębianie tej tradycji pozwoliło mi na dokładnie zapoznanie się z nią. Jej celem jest zjednoczenie z Absolutem, Boską Inteligencją. Inaczej mówiąc - ma nas zaprowadzić do ostatniej fazy naszego istnienia. Na kabale opiera się wiele dzisiejszych linii magicznych. Ma ona ogromny wpływ na rozkwit dzisiejszej magii.

Na początku może kilka słów o autorze. Frater Barrabbas jest magiem rytualnym. Jest już w dojrzałym wieku, zgodnie z jego relacją magią zajmuje się od wielu lat. Założył własny zakon, który zwie się Zakonem Gnostycznej Gwiazdy. Prowadzi bloga pod adresem http://fraterbarrabbas.blogspot.com/. Jego ścieżka magiczna powiązana jest z wieloma odłamami, głównie opiera się na czarostwie.

Książka zawiera w sobie zarówno teorię, jak i praktykę. Napisana jest w stylu typowego podręcznika, który pierw wprowadza nas w daną tematykę, by następnie wykorzystać ją w praktyce. Taki układ jest przyjazny dla czytelnika i pozwala na łatwe przyswojenie zawartej w niej wiedzy. Jednakże sama złożoność tematyki wymaga tego, by zapoznać się z treścią kilka razy, trzeba będzie niejednokrotnie przeczytać dany fragment, by w pełni go pojąć. Kabała nie jest prostą sztuką. Ale nic, co łatwe nie zagwarantuje pokaźnych i w pełni zadowalających efektów. Choć treść przekazana jest w sposób umożliwiający jej zrozumienie przez prawie każdego, gdyż oprócz suchego tekstu mamy pomoc z postaci wykresów i ilustracji, to niektóre rzeczy ciężko jest przekazać w sposób jako taki. Są to sprawy, których trzeba doświadczyć, samo czytanie o nich nie wystarczy.

Zaś co do samej treści, to znajdziemy tu informacje o historii kabały i jej pochodzeniu, teorię kabały, jej istnieniu na przestrzeni wieków, podstawy wierzeń oraz wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia przygody. W drugiej, praktycznej części przedstawiono szerokiej maści ćwiczenia, które pozwolą na stosowanie magii kabalistycznej (medytacje, rytuały, praca z alfabetem hebrajskim, korespondencje i inne). Autor ma całkiem lekkie pióro, pisze w sposób w miarę interesujący. Ma się wrażenie, że powoli prowadzi czytelnika z mroków niewiedzy do światła mądrości. W moim odczuciu pozycja kierowana jest do osób mających wcześniej jakieś doświadczenie. Niestety, ale osoby bez pewnych podstaw teoretycznych mogą mieć mętlik w głowie po przeczytaniu jej. Choć niewątpliwie jest ona obowiązkowa, gdyż to niezaprzeczalnie jedna z lepszych książek o tej tematyce na polskim rynku, to polecam kompletnie zielonym w tematach około-magicznych zapoznać się także z inną literaturą o podobnym charakterze.

Samo wykonanie jest solidne. Oprawa graficzna przyciąga uwagę, jest bardzo dobrze zaprojektowana. Skrzydełka na okładce przedłużą trochę jej okres użytkowania. Treść ułożona jest w sposób estetyczny. Znajdziemy sporo tabel, wykresów i grafik ułatwiających przekaz autora. Jedynie, co mi się nie podoba to reklamy produktów na samym końcu, jednakże jest to zrozumiałe - każdemu wydawnictwu zależy na tym, by osiągnąć jakiś zysk ze sprzedaży. 

Przed samym zakupem zachęcam do zapoznania się z darmowym fragmentem dostępnym na stronie wydawnictwa Illuminatio (dostępnym po kliknięciu na ikonę).

2 komentarze:

  1. Książka jest bardzo dobrym wprowadzeniem i zdecydowanie można ją polecić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Slyszalem, ze jest dobrym poradnikiem dotyczacym praktycznej kabaly, czego niestety nie ma sporo w Polsce. Juz ja zamowilem i jesli nie zapomne to podziele sie swoimi przemysleniami na jej temat.

    OdpowiedzUsuń