piątek, 21 listopada 2014

Zamieszczone przez Unknown | Oznaczniki:

Wkraczając na ścieżkę magii wiele osób zapomina o najważniejszym - ochronie. Zdają sobie sprawę z ich błędu dopiero w momencie, kiedy w ich życiu zaczynają piętrzyć się problemy. Biją się między bezsilnością, a chęcią zmiany. Na pomoc takim osobom zdecydowanie przychodzi książka Jasona Miller'a.

Za najlepsze co może zaoferować ta książka uważam różnorodność metod ochrony. Znajdują się tu rytuały, techniki magiczne, zaklęcia, przepisy zielarskie, olejki, kadzidła, proszki i inne. Stosować je można na wszystkie okazje, problemy wynikające z natury duchowej mogą zostać rozwiązane z pomocą przedstawionych wskazówek i nie muszą być już obecne w naszym życiu. Każdy może sam sobie dobrać odpowiadające mu rozwiązanie, bądź na przykładzie istniejących już zaplanować własne i autorskie sposoby zwalczania i ochrony. 

Właściwa treść tej pozycji podzielona jest w logiczny sposób na 9 rozdziałów: Rozpoznanie ataku, Codzienne praktyki, Ochrona osobista, Ochrona domu, Egzorcyzmy, Duchowi strażnicy i słudzy, Odwracanie uroków i magiczne odpowiedzi, Leczenie i powrót do zdrowia, Podsumowanie.
Styl, jakim napisana jest ta książka odbieram jako ciepły. Czyta się ją zrozumiale, szybko i przyjemnie. Nawet osoba początkująca nie powinna mieć problemów z przyswojeniem zawartej w niej wiedzy. Oprócz samych opisów rytuałów pojawiają się schematy (chociażby pułapki na duchy), które znacznie ułatwiają pracę osobom, które mają problem z wyobrażeniem sobie czegoś podczas czytania tekstu.
Szczególnie spodobały mi się rytuały z wykorzystaniem łaciny, którą po prostu uwielbiam. Sam język ma w sobie magię, którą odczuwa się podczas wypowiadania słów na głos. Specjalne miejsce zajął u mnie rytuał Sfera Hekas, który jest rytuałem odpędzenia bazujący na kontakcie z Boginią Hekate. 

Większość gotowych 'przepisów' odbywa się z udziałem, bądź pod patronatem wspomnianej linijkę wcześniej Bogini. Jeśli komuś to nie odpowiada może bez problemu przerobić schemat przebiegu działania w taki sposób, by siła czerpana była od innego bóstwa, istoty, czy nawet miejsca. Zastosowanie w celach ochrony pomocy od Hekate jest zrozumiałe, gdyż czytając książkę dowiadujemy się, iż jest ona duchową przewodniczką i nauczycielką autora.

Nie podoba mi się to, że autor na każdym kroku mówi o zagrożeniach duchowych, jakie to na nas czekają. Przypomina to trochę zachowanie paranoiczne, by doszukiwać się wszędzie źródła ataku. Przedstawione przez niego realia wskazują na to, że świat jest drapieżny i na każdym kroku znajdują się niebezpieczeństwa. Jest to kwestia nad którą można dyskutować, jednak zapewniam Was, że jeśli wyjdziecie z domu bez bariery ochronnej nie umrzecie od tego. :) Na szczęście nie jest to aż tak uciążliwe.
Mam jeszcze małe zastrzeżenia co do przypisów w książce. Zamiast standardowo znajdować się na dole strony są umieszczone na jej końcu.

Ogólnie oceniam tę książkę jako pozycję, z którą każdy powinien się zapoznać. Zarówno osoby, które dopiero zaczęły przygodę z magią jak i przez te, które są już w jakiś sposób doświadczone. Ci, którzy ją przeczytają na pewno nie zubożeją umysłowo w wyniku zawartej w niej wiedzy.

Książkę można zakupić tutaj:

Strona wydawnictwa:

0 komentarze:

Prześlij komentarz